kategorie:
Interiér roku LD Seating (kanceláře a cowork)
Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth, Mgr. art. Zuzana Horniaková, Ing. arch. Ivana Gajdariková, Ing. arch. Matej Raučina, ARCHSTYL s. r. o. , www.archstyl.com
fotograf:
Marián Svítek
ATELIÉR ARCHSTYL A STUDIO WOOW, BRATISLAVA
Prostory prošly celkovou rekonstrukcí. Odstranily se příčky, sundaly se stropní podhledy. Tím se objevil železobeton, který na stropě na mnoha místech zůstal odhalený. Nové příčky jsou ze tří druhů konstrukcí – pevné, zděné a skleněné.
Potřeba přestěhovat se do nových a větších prostor byla u nás "na stole" již delší dobu. Zejména nárůst počtu zaměstnanců obou společností (architektonického studia Archstyl a sesterského CGI studia WooW) v posledních letech ukázal, že toto téma již nelze odkládat. Původní prostory byly v mnoha ohledech nevyhovující a stísněné. Nakonec se nové prostory podařilo najít ve stejné budově a na stejném patře.
Jednalo se o klasickou trojtraktovou kancelářskou budovu (z 90. let) s centrální chodbou bez oken, z níž vedly dveře do několika místností orientovaných buď na sever, nebo na jih. Toto uspořádání nám do jisté míry vyhovovalo. Umožňovalo by to oddělit od sebe obě firmy, což bylo z provozního hlediska nezbytné. Zároveň jsme chtěli zachovat co nejotevřenější prostor, alespoň vizuálně propojený, a do hloubky dispozice vtáhnout více denního světla. Proto jsme se rozhodli koncepčně zachovat trojtrakt, ale ne v jeho původní podobě.
Odstranili jsme stávající příčky a také instalační podhledy, čímž jsme zvýšili světlou výšku a odkryli stropní desku až k železobetonu. Poté jsme začali členit nově vzniklý otevřený prostor pomocí tří typů konstrukcí. První z nich byly pevné, zděné příčky, protože některé prostory (např. technická místnost) bylo třeba dostečně oddělit kvůli akustickému hluku a i potřebě chlazení serverů. Pevná příčka částečně zabránila tomu, aby se obě části navzájem rušily hlukem. Tento zděný cihlový novotvar jsme nechali přiznaný. Druhým typem konstrukce byly skleněné příčky. Ty umožňovaly pronikání přirozeného světla do středního křídla, a tak zde byla umístěna i menší zasedací místnost, kterou obě společnosti využívají pro videohovory nebo interní konzultace. Druhá, větší zasedací místnost se nachází v jižním křídle. Třetím typem dělící konstrukce se stal samotný nábytek. Skladovací prostor (pro uložení dokumentů, vzorků materiálu nebo předmětů běžné kancelářské spotřeby) skrývá také elektroinstalaci nebo vzduchotechnické potrubí. Nábytek vyrobený na míru tak tvoří spolu se stavebními konstrukcemi promyšlený celek.
Namísto vedení kabelů nad sádrokartonovými podhledy jsme je ponechali volně odkryté, případně na některých místech částečně pohledově zakryté perforovaným plechem. Protože jsme potřebovali vytvořit akusticky vyhovující prostředí, umístili jsme nad stoly zavěšené panely heraklit, které dobře pohlcují hluk a mají také zabudované individuálně stmívatelné osvětlení pro každé pracovní místo. Skleněné příčky jsme doplnili posuvnými závěsy, které rovněž přispívají k akustické pohodě prostoru a zároveň poskytují někdy potřebné soukromí pro videohovory v zasedacích místnostech. Závěsy před okny opticky zjemňují prostor a také překrývají kabeláž a zakončení elektrického nebo topného systému.
Všechny pracovní stoly jsou výškově nastavitelné a umožňují tak práci ve stoje. Přestože budova byla postavena před téměř třiceti lety a neměla centrální klimatizaci, považovali jsme za důležité mít v kancelářích rekuperaci tepla. Prostor je tak neustále větrán a zároveň není rušen hlukem zvenčí. Stávající vytápění jsme doplnili o systém chlazení, které tzv.Winfree systémem padavého chladu pomáhají s tepelnou pohodou v letních měsících a eliminují nežádoucí proudění ochlazeného vzduchu na minimum. Vytvořili jsme tak zdravé prostředí pro každodenní práci: designově, akusticky, světelně, teplotně a také díky zmíněnému přívodu čerstvého vzduchu.
Výsledný interiér má spíše industriální charakter, a to i díky použití technických litých podlah a přiznání skutečných materiálů stavebních konstrukcí. Nábytek je vyroben z bělených překližek, bělených smrkových masivů a popisovatelných ploch, které při jednáních nahrazují tabule. Jako stropní krytinu jsme použili perforovaný plech nebo heraklitové desky z důvodu jejich dobré akustické absorbace.
Prostory jsme navrhli především tak, aby co nejvíce zpříjemnily práci našim zaměstnancům, ale mysleli jsme i na klienty, kteří k nám přicházejí. Díky skleněným příčkám mají při konzultaci pocit, že jsou v centru dění, a vnímají prostor, který je za nimi, tedy naši práci. Při citlivějších schůzkách naopak pomáhají zatažené závěsy vytvořit dostatečný pocit soukromí. V důmyslně ukrytém úložném prostoru je umístěna řada vzorků materiálů, které můžeme klientům prezentovat přímo při tvorbě návrhů. K vizuálním prezentacím a konzultacím prostřednictvím videohovorů slouží dva televizory, které jsou přímo propojeny s centrálním serverem a prostřednictvím vzdáleného přístupu i s počítači jednotlivých architektů.
Pro relaxační účely a jako denní zónu pro zaměstnance využíváme bývalé kancelářské prostory nacházející se ve stejném patře, které si stále ponecháváme spolu s venkovní obytnou terasou. Nově uspořádaný prostor je tak určen výhradně pro práci a nedochází k vzájemnému rušení činností. Důležitou součástí prostoru je také vnitřní zeleň, která spolu s prvky mobiliáře pomáhá prostor opticky rozdělit na menší celky, zlidšťuje prostor a v novém prosvětleném prostoru se jí také daří.
Návrh a realizace interiéru byla společným dílem architektů, odborníků a zaměstnanců našeho ateliéru, a to nejen formou neustálých vzájemných konzultací, ale také společnou prací na projektu a dohledem nad jeho realizací. A také fyzickým zapojením do téměř čtyři měsíce probíhajících prací. Nyní se společně těšíme z výsledku.