kategorie:
Veřejný interiér II.
Andrej Olah, Matej Kurajda, Filip Marčák, GRAU ARCHITECTS, www.grau.sk
fotograf:
Matej Hakár
OPTIKA EYERIM, BRATISLAVA
Kamenná prodejna Eyerim je navržená s minimem zásahů do prostoru, zachovává si tak surový ráz. Výstavní panely na brýle jsou vyrobené z desek a upravené na míru s co nejmenším množstvím odpadu. Jsou maximálně rozebratelné, stěhovatelné a dají se tak použít i na jiných místech.
Oční optika Eyerim na Blumentálské ulici je prvním pilotním provozem rozvíjejícího se konceptu prodejen této jinak online optické sítě.
Základním principem při návrhu a řešení kamenného provozu Eyerim bylo vytvoření funkčního způsobu vystavování optických rámů, který by bylo možno použít v různorodých prostorách a flexibilně tak na ně reagovat.
Prostor stavíme na vložených panelech. Panely vnímáme jako kulisu kterou můžeme měnit a zároveň aplikovat v dalších nových provozech. Zároveň lze již existující provoz recyklovat v jiných prostorách jejím novým uspořádáním. Vytváříme jednotný architektonický, prostorový vizuální element a jazyk pro všechny budoucí kamenné prodejny Eyerim.
Pracujeme s přirozenou materialitou panelů jako DTD, MDF, MFP, které sjednocujeme jemným bělením a doplňujeme o nerezové panely či pásy zrcadla.
Díky této různorodé materialitě lze vizuálně definovat nejen prostor, ale i jednotlivé značky, které je třeba od sebe odlišit.
Využíváme maximálního výrobního rozměru materiálu a redukujeme tak množství odpadu při jeho formátování. Tuto základní strukturu panelů vkládáme do surového prostoru s minimem zásahů. Pracujeme s betonovou podlahou či přiznanými sádrovými omítkami bez finální úpravy. Prostor přirozeně dělíme vloženou translucentní stěnou oddělující zázemí a vyšetřovnu od samotné prodejny. Nenarušujeme tak hloubku prostoru a zároveň si vzájemně prosvětlujeme obě části. Vzhledem k hloubce dispozice a nedostatku přirozeného světla pracujeme se sekundárně nasvíceným stropem se stříbrnou fólií, která nám jej rozptyluje přirozeně do celého interiéru. Prostor doplňujeme transparentním skleněným mobiliářem jako pult či výstavní stolky v několika barvách, které vytvářejí různé reflexe světla jako čočky v brýlích.
Práce se světlem, stínem, průsvitem či odrazem definuje ústřední motiv tohoto projektu, společně se zmiňovanou flexibilitou.