kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Darcy Vašíčková, HOUSE OF DARCY, www.darcyvasickova.cz
fotograf:
Tomáš Dittrich
BYT PRO DÁMU, PRAHA
Devadesáti metrový byt ve staré zástavbě v Praze - Bubenči prošel celkovou rekonstrukcí. Do návrhu se promítla láska k původní prvorepublikové atmosféře bytu a anglickému designu, doplněná vlastní sbírkou umění a starožitností.
Byt v Bubenči prošel celkovou rekonstrukcí a změnou dispozic, aby vyhovoval požadavkům moderního bydlení a životnímu stylu nové majitelky. Okna se repasovaly a nové dveře jsou věrné repliky těch původních prvorepublikových, na podlahách jsou masivní dubové parkety a dlažba malého formátu s geometrickým vzorem.
Přestože byla rekonstrukce bytu negativně ovlivněna covidovými výpadky a trvala déle než bylo v plánu, díky trpělivosti klientky nebylo nutné redukovat ambicióznost návrhu, který se včetně náročné vestavby knihovny ve křivce nakonec podařilo celý zrealizovat.
Klientka je sběratelkou umění a grafiky a vlastní i několik starožitných kusů nábytku, které si přála do interiéru začlenit. Tím největším bylo historické pianino, které je umístěno do impozantní knihovny, která byla zároveň odhlučněná kvůli citlivým uším sousedů. Obrazy a grafiky byly hned na začátku spolupráce zmapovány a jejich umístění v konkrétních místech bylo většinou jednoznačně dané již ve fázi prvotních výstupů. Nakonec i tmavě modrá barva kuchyně a knihovny byla inspirovaná žádaným kontrastem s tím nejstarším kouskem sbírky umístěným v původním historickém rámu v kuchyni. Koupelna i toaleta jsou také podané v sytém barevném tónu, ta koupelnová zelená byla inspirovaná obrazem lomu, který byl do koupelny zalité dostatkem přírodního světla od začátku předurčen.
Důležitým momentem návrhu byla idea enfilády, poskytující osovou souměrnost a dlouhý průhled skrz byt od arkýřového okna ložnice až k vaně pod koupelnovým oknem. Tato prosvětlená chodba poskytuje veškeré praktické zázemí, od šatny až po uložení úklidových prostředků nebo nářadí, skryté za skládacími nebo posuvnými dveřmi. Navíc zpřístupňuje koupelnu z hostinského pokoje a umožňuje byt obcházet dokola.
Nemenší důraz byl kladen na geometrii. Základní geometrická inspirace pochází z provedení fasády domu a konkrétně jednoho uvězněného půlkruhového okénka, které je nyní vysvobozené a zdobí pracovnu bytu. Návrh si dal za cíl formu půlkruhu v interiéru opakovat, a to například jako viditelnou spojovací linku v osvětlení, v úchytech anebo i docela nenápadně ve vzoru dlažby.
Záliba klientky v anglickém designu se projevila ve volbě vysokých podlahových lišt, v mosazných koulích namísto klasických klik a hlavně v ručně natíraném nábytku barvami anglické ikony Farrow & Ball. Vídeňský výplet pak volně navazuje na tradiční prvorepublikový ohýbaný nábytek, avšak zde aplikovaný i do radiátorového krytu nebo skříňových dveří.
Manufaktura: Artenlux s.r.o., www.artenlux.com , @artenluxcz
Staging: Jinné Stagerky, www.jinne.cz, @jinne.stagerky