kategorie:
Soukromý interiér (novostavba)
Ing.arch. Eva Eisenreichová, Ing.arch. Ondřej Žák, Spolupráce: Ing.arch. Jiří Makovec, Ing. arch. Jakub Bachman, Ing. arch. Soňa Formanová, GINGER ARCHITECTURE s.r.o, www.gingerarchitecture.cz
fotograf:
Adéla Zlámalová
VILADŮM, PRAHA
Byt ve víceposchoďové vile je rozdělen jednotlivými podlažími do jednotlivých uzavřených celků. V přízemí se nachází obývací část s výrazným krbem, který prostor dělí na dvě části - kuchyň s jídelnou a obytnou část. V prostředku jsou soukromé ložnice. Střešní ateliér slouží jako pracovna, hostovský pokoj a prostor pro oslavy.
Klienti nás oslovili s velkou výzvou vystavět velkorysou vilu na Slivenci. Jednalo se o menší pozemek, pro který měli velkou vizi. Přes limitní prostředí a možná právě díky němu jsme se pro projekt ohromně nadchli a společně s architektem Makovcem se pustili do díla. Vznikl tak návrh velmi moderního technicistního objektu, který plně využil potenciál parcely - výhledy i orientaci pozemku.
V rámci výstavby jsme potom již jako nový ateliér dostali možnost zpracovat interiér, tak aby doplnil koncept domu a vše zůstalo propojené, jak bylo zamýšlené a předpřipravované již během studie domu.
Dům je rozdělen na tři jednotky, kde dvě slouží jako nájemní a třetí jako hlavní bytová jednotka. Hlavní byt je koncipován přes všechna podlaží tak, aby mohl naplno čerpat benefity vyplývající z umístění domu na pozemku jako jsou výhledy z teras, střešní zahrad a ateliéru, ale také příjemné přirozené prosvětlení všech obytných prostor. Byt je rozdělen jednotlivými podlažími do samostatných provozních celků – technického, obytného, soukromého a pracovního kombinovaného s relaxačním. V přízemí najdeme veřejnou zónu – obývací část. Výrazným prvkem je zde krb, který opticky prostor dělí na kuchyni s jídelnou a na obytnou část. V prvním patře najdeme ložnice a dětské pokoje a společný multifunkční prostor s klavírem. Ateliér je pak již částečně pracovnou, hostovským pokojem a prostorem pro oslavy. V neposlední řadě lze střešní atelier propojit panoramatickými okny s pobytovou zelenou terasou, která nabízí oázu klidu.
Ústředním motivem pro celý byt se stalo schodiště. To jako strom prorůstá celým domem a má velmi dominantní roli. Schodiště obdobně jako celý dům směrem nahoru se hmotově odlehčuje. Schodiště začíná jako plnostěnné obložené dřevěnými nášlapy a směrem vzhůru se mění na perforovaný ohýbaný plech, který končí ve střešním proskleném ateliéru. Celou konstrukci schodiště jako kmen drží vnitřní plnostěnné zábradlí, které skrývá osvětlení schodišťového prostoru. Naproti schodišti jakožto vyvažující prvek se nachází betonová stěna sloužící jako technické jádro domu. To navazuje na všude přítomné betonové pohledové stropy, na nichž jsou patrny fragmenty dřevěného bednění jakožto drobného detailu doplňujícího pojetí interiéru. Tyto dvě hlavní složky tvoří základ materiálového pojetí celého domu. Ten je prostoupen černým plechem ve spojení s betonem a doplněn o šťavnaté dubové prvky a spolu s cihelným detailem. Cihly se se propisují z exteriéru do obývacího pokoje, kde vytváří výrazný akcent spolu s centrálně umístěným krbovým tělesem. Dřevo příjemně otepluje celý interiér a dotváří tak útulný prostor. Tyto části harmonicky utváří minimalistický a funkční a přesto útulný a jednoduše přizpůsobivý prostor pro potřeby obyvatel domu.