kategorie:
Veřejný interiér I.
Ing. arch. Dan Merta, STUDIO MA s.r.o., www.ma-studio.cz
fotograf:
Václav Novák
POINT, PRAHA
Tento multifunkční prostor sídlí v rodném domě Franze Kafky. Provoz je rozdělen na dvě směny denní a noční. Ve dne je tu kavárna s restaurací a galerií digitálního umění a večer funguje jako dining bar.
Dvoupatrový prostor v rodném domě Franze Kafky v centru Prahy na Kafkově náměstí si vybral Point jako své nové působiště, do kterého se po 5 letech přestěhoval z Betlémského náměstí. Kafkův dům předtím prošel kompletní rekonstrukcí a samotný prostor vybraný pro nový provoz Pointu tak mohl částečně z této původní rekonstrukce čerpat. Bylo možné využít stávající nové lité
podlahy, radiátory a sociální zázemí v obou patrech a most přes románské základy v prostorách galerie.
Zadáním investora bylo vytvořit svěží minimalistický prostor a přenést do něj atmosféru z původního provozu na Betlémském náměstí, která byla charakteristická nočním do oranžova laděným osvětlením. Nový Point pak má dva rozdělené provozy, a to denní, kdy prostor funguje jako kavárna s restaurací a galerií digitálního umění a noční provoz fungující jako dining bar. Tím, že bylo nutné provozy vizuálně odlišit, padla volba opět na programovatelnou světelnou instalaci prostupující celým podnikem. Denní provoz je nasvícen do příjemné bílo-žluté atmosféry, která nechává vyniknout rostliny a umění rozvěšené po stěnách provozu. Na noční provoz, který je signifikantní oranžovou barvou se pak světelná instalace sama přepíná automaticky v podvečer. V pozdních večerních hodinách pak dochází k úplnému světelnému útlumu, aby si hosté mohli vychutnat barovou atmosféru.
Oranžovou barvu jsme pak propsali i do celkové vizuální identity podniku ve spolupráci s grafičkou Annou Mertovou a můžete ji najít na menu, fotostěně, oblečení obsluhy, atd…
Dalším zajímavým motivem je práce s odkazem Franze Kafky. V zadní části horního patra je umístěn salonek s knihovnou FK, na stěnách podniku jsou rozmístěny jeho nejznámější citáty a vše doplňuje neon s Kafkovskou tématikou ve výloze podniku.
Návrh interiéru přízemního podlaží pak vychází z minimalistických představ investora. Základem designu prostoru je bar od předního světového výrobce Behind the bars Agency z Norska (jedná se o první realizaci na území ČR) doplněným jednoduchým displeyem s LED podsvícením a kulovitými závěsnými světly. Barevnost prostoru je tvořena kombinací pískové stěrky na stěnách,
stávající lité terraco podlahy v kombinaci se sametově modrým čalouněným nábytkem od Lino Design. Cílem bylo rozmístit sezení po obvodu hlavního prostoru a umožnit lidem sezení v oknech s výhledem na náměstí. Z baru je pak vstup do kompletně nové kuchyně, které splňuje nároky na provoz moderní gastronomie včetně speciální pece na Neapolskou pizzu. V propojující chodbě je
umístěno stávající sociální zázemí, které bylo doplněno a barevně sladěno s celkovým prostorem. V zadní části přízemí je pak umístěn již zmíněný salonek, jehož design záměrně tvoří kontrast k přední části. Prostor salonku je koncipován jako jihoamerická džungle s použitím oranžové a zelené barvy v kombinaci s velkými exotickými rostlinami.
Pro provozovatele podniku je vyjma světel velmi důležitým faktorem i ozvučení, jelikož v podniku pravidelně hrají DJs. Celý prostor je tak ozvučen výkonným audiem od Voixu, díky čemuž je zvuk propojen ve všech částech podniku včetně galerie.
V podzemním podlaží, kde je umístěna galerie, došlo v rámci návrhu MA k menším změnám, kdy bylo posíleno zejména zázemí podniku a vybudovány další skladovací prostory. Důraz se v tomto podlaží kladl zejména doplnění technologií jako EPS, na novou programovatelnou světelnou instalaci a rozmístění výstavních televizí včetně zabudovaných stojanů.