kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
MgA. David Kačaba, NUO STUDIO, www.nuostudio.cz
fotograf:
Veronika Raffajová, David Kačaba
PODKROVÍ S PÓDIEM V ČERNOŠICÍCH
Letní byt v posledním patře prvorepublikové vily již od počátku skýtal velký potenciál. Cílem autora bylo zachovat atmosféru bytu, která by ctila celý dům a současně nabídla komfortní bydlení nejvyššího standardu. V interiéru bylo zachováno velké množství dobových prvků.
Byt v Černošicích vznikl rekonstrukcí prostor v posledním patře prvorepublikové vily, kde se dříve nacházel nevyužívaný letní byt, který ovšem již od počátku skýtal velký potenciál. Kromě technických řešení, které spočívaly v zaizolování celého prostoru a podkroví a vytvoření nové topné soustavy, jsme se s mladou majitelkou dohodli na dispozičním řešení, které v budoucnosti počítá se založením rodiny s dětmi. Díky tomu prošel byt výraznou dispoziční změnou, přičemž základní ideou bylo zároveň zachovat atmosféru bytu, která by ctila daný dům, ale zároveň byt přizpůsobit současným požadavkům a vyzdvihnout jeho dané kvality.
V současném obývacím pokoji byly proto vybourány všechny příčky, které původní prostor zbytečně dělily a zatemňovaly a obecně nevyhovovaly současným nárokům na život a bydlení. Jejich odstraněním vznikl prosvětlený velkorysý prostor, který je členěn jenom nábytkovou stěnou s knihovnou doplněnou o barové sezení. Do vzniklé niky na protější stěně jsme vložili kuchyňskou linku, která nevyčnívá do prostoru a je součástí obvodové stěny. Dominantou obývacího prostoru jsou pětiboké rizality, ve kterých se nabízejí krásné výhledy do údolí s pohledem na řeku Berounku. Pravě ty jsme se rozhodli akcentovat a umístili jsme do nich jídelní stůl a pódium, které bylo přáním majitelky, a na kterém hodlala trávit nejvíce času. Aby nebyla funkce pódia pro budoucnost limitující, tak jsme po vzájemné dohodě rozšířili jeho funkci o rozkládací sedačku, která je jeho integrální součástí, takže je možné tyto funkce buď střídat nebo je případně i kombinovat.
V koupelně došlo rovněž k vybourání příček a očištění daného prostoru od dobových nánosů. Do vzniklého místa jsme vložili prosklenou stěnu s dveřmi na toaletu a do sprchového koutu, která umožňuje, aby do celé hloubky koupelny pronikalo přirozené denní světlo.
Ložnice byla oddělena od původně průchozího dětského pokoje a doplněna o postel vloženou pod zkosení střechy, kosmetický stolek a vestavnou šatní skříň s posuvnými dveřmi. Šatní skříň je vnitřně osvětlena a díky perforaci jejích dveří slouží večer rovněž jako příjemné ambientní osvětlení celého prostoru.
V bytě jsme se snažili navázat na hodnotné dobové prvky v podobě repasovaných kazetových dveří a špaletových oken s původním mosazným kováním. Původní podlaha z velkoformátových smrkových prken byla doplněna ručně malovanou betonovou dlažbou a obklady, jejichž motiv se prolíná celým bytem a propisuje se i do kovových prvků jako jsou například větrací mřížky. V bytě byly použity porcelánové vypínače a některé typy osvětlení odkazující na genius loci domu a vytvářející kontrast se současnými prvky zařízení a s nábytkem na míru z březové překližky. Povrchy stěn byly ponechány ve štukovém provedení, pouze na stropě byly doplněny bílou výmalbou, která opticky sjednocuje celý prostor.