kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Ing. arch. Jana Mastíková, LOXIA a.s., www.loxia.cz
INDUSTRIÁLNÍ HOLEŠOVICE, PRAHA
Při rekonstrukci bytu odstranili autoři nejdříve příčky, dostali se k jeho kořenům a do nového interiéru zapojili kouzlo originálu i odkaz na industriální stopu čtvrti. Barevnost interiéru vznikla kombinací bílé, šedé, rezavé a odstínu světlého dřeva s akcenty černé barvy.
V původně dvoupokojovém bytě ve zvýšeném přízemí v pražských Holešovicích viděli architekti od začátku potenciál, a tak včas odhadli jeho kvality a možnosti proměny. Nejdříve odstranily příčky, čímž se dostaly přímo ke kořenům a do konceptu zapojili kouzlo originálu i odkaz na industriální stopu čtvrti. Byt 1+kk se nachází v činžovním domě z 30. let minulého století, který je součástí uličního bloku staveb v klidné části Prahy 7 a má výhled na Centrum současného umění.
Holešovice bývaly industriální čtvrtí s přístavem a Ústředními jatkami hlavního města. Právě pro jejich zaměstnance vznikl kdysi projekt několika domů s malometrážními byty. Dům s konstrukcí železobetonového vyzdívaného skeletu má všechny byty stejně velké jen zrcadlově převrácené. Od sebe je však dělily pouze dvanácticentimetrové příčky, což akusticky nevyhovovalo. Dobrovolně se proto majitel vzdal prostoru a přidal sádrokartonové desky. Díky nim má akustickou pohodu a stěny získaly hladký povrch. Staré vafky nahradilo podlahové vytápění kryté betonovou stěrkou, a to ve všech místnostech.
V nové multifunkční místnosti se povedlo vymezit místo pro odpočinek, spánek i práci. Strop řemeslníci odstrojili až na železobetonové trámy. Při sundávání lustrů a během provádění sond, se objevil nečekaný půl metrový prostor nad stropem. Povrch nového stropu bylo nutné očistit, přebrousit a penetrovat. Místnost získala výšku a další rozměr vnesla syrovost vyzrálého betonu fungujícího jako kontrast k modernímu řešení interiéru. Nižší strop zůstal v přední části bytu – v kuchyni, předsíni a sociálním zařízení.
Interiér spojují společné domovní prvky – originální terazzo na chodbách či mosazné zábradlí na schodišti. O barevném ladění interiéru v kombinaci bílé, šedé, rezavé a odstínu světlého dřeva rozhodly jednotlivé materiály. Například černá barva (například lednice v retro stylu) posloužila jako akcent odkazující na industriální stopu čtvrti. Zvednutí výšky podlahy kvůli tepelné izolaci ovlivnilo víceméně design koupelny, díky tomu bylo možné nainstalovat sprchový kout bez vaničky v provedení walk in.