kategorie:
Soukromý interiér (nízkonákladové bydlení)
Ing. arch. Tereza Krákorová, KRATER ATELIER, www.krateratelier,cz
fotograf:
Patrik Demo
ZE STARÉ DÍLNY, PRAHA
Startovací byt mladého páru byl kdysi dílnou. Koncept návrhu interiéru zachovává atmosféru novorenesančního domu doplněnou o moderní prvky. Vysoký strop byl využit k vestavění patra, aby se prostor ještě více rozšířil. Interiér světlých tónů je zpestřen barevnými akcenty.
Kompletní rekonstrukce původní pražské dílny na startovní byt pro mladý pár.
Zadání bylo výzvou, která obnášela nejen vypořádání se s atypickým půdorysem a jeho nosnými prvky, ale i citlivý přístup k místu, kde bude po jedné etapě vznikat zcela nový začátek. Rodiče mladého páru startovali svoji společnou cestu roku 1988 v bytové jednotce hned vedle tohoto dlouho neobývaného a nevyužívaného prostoru - a tak se již od počátku stalo toto místo a tento projekt společnou srdcovou záležitostí.
Jedním z cílů bylo maximální využití nevelkého prostoru o výměře 42 m2 a to při zachování atmosféry novorenesančního domu s doplněním o moderní interiérové prvky designu.
Důležitou součástí návrhu bylo prosvětlení prostoru denním světlem bez nutnosti zásahu do historických obvodových konstrukcí, ale s využitím stávajících otvorů (okno, světlík, vstupní dveře). Šíření denního světla je podpořeno pomocí částečného prosklení vstupních dveří dekorativním sklem, odkud se prolíná do hlavní obytné místnosti skrze zachovanou klenbu s vestavěnou barovou deskou a policemi.
Pod střešním světlíkem využíváme materiálu mléčného skla ve formě celoproskleného stropu koupelny a dveří. Vložená hmota koupelny umožňuje rozptyl denního světla dál a je slícována se zábradlím vestavěného patra, které je rovněž z mléčného skla. Průsvitnost stropu koupelny přináší přidanou hodnotu v podobě přítomnosti denního světla nejen pro líčení, ale pro celkový pocit a fungování bez potřeby svícení. Zmatnění skla zde vneslo potřebný pocit soukromí. Soukromí se smělým náznakem siluet. (Vzhledem k rozšiřujícímu se prostoru koupelny bylo ukládání skel do nerezových profilů jako ježek v kleci. Ale výsledek stál za to.).
Důraz byl kladen také na umělé osvětlení a různé jeho podoby - ať už ambientní nasvícení nik či nasvětlení vysokých stropů. Vysoký strop jsme využily pro vestavbu subtilního patra, ze smrkové biodesky a zámečnických prvků, jako vznik další obytné zóny. Smrková biodeska přechází na zeď jako čelo útulného ložního patra. Hlavní obytná místnost je navíc opticky zvětšena zrcadlovou plochou šatní skříně.
Interiérem se propisují tři základní materiály – dřevo, keramika v dekoru bílého mramoru a sklo, které doplňuje dubová podlaha z duo parket. Ve velké míře zde pracujeme se základní bílou barvou pro podpoření společného záměru světlého interiéru. Kuchyni propojuje dekorativní benátský štuk v teplých béžových odstínech jako designový a zároveň odolný povrch, který jsme jako jeden z mnoha prvků realizovali s pomocí naší rodiny.
Pro maximální využití prostoru byly obnoveny a doplněny niky v původním nosném zdivu, které svým tvarem kopírují křivky okolních kleneb. Půdorysným vyrovnáním zdi v koupelně je dosaženo ideální pozice zrcadla, přičemž vzniká důvtipný úložný prostor.
Řešil se zde sytém provětrávané podlahy, vzhledem k původní absenci hydroizolace, do jejíž nově navržené skladby bylo integrováno mediální podlahové topení. Od původních zchátralých a narušených konstrukcí po jejich kompletní obnovu až k detailům jako háčky na ručníky. Celý proces návrhu i realizace byl s každým dílčím dokončením plný upřímné radosti (i po nekončícím vysychání nové podlahy). A i s omezeným rozpočtem jsme dosáhli vytouženého projektu domova, který byl pro mě osobně zatím nejvíce naplňujícím - pravděpodobně právě i silným propojením vlastnoruční realizace naší rodiny ve volných chvílích. Děkuju!