kategorie:
Soukromý interiér (rekonstrukce)
Silvie Derner a Václav Derner, CODEIN STUDIO s.r.o., www.codein.cz
fotograf:
Studio Flusser
BYT S VÝHLEDEM NA TANČÍCÍ DŮM
Dům na Janáčkově nábřeží v secesním stylu uchvátil autory již od samého začátku. Při konceptu návrhu se rozhodli otisknout do interiéru osobité kouzlo a grácii řeky, která dům dělí od historického centra. Béžové tóny v interiéru jsou doplněny o elegantní doplňky jako jsou měděná madla, baterie či svítidla.
S klientem italského původu jsme se setkali v době, kdy tento nádherný 140m2 byt nejen čerstvě vlastnil, ale měl již od developera navržené dispoziční úpravy, vybrané povrchy a sanitu.
Samotný dům na Janáčkově nábřeží v secesním stylu nás zachvátil už ve vstupních prostorách, kde skrz barevné vitráže pronikají barevné paprsky do již trochu ošumělého společného schodiště. Těmito „otisky“ na zdech jsme se nakonec i inspirovali při focení samotného bytu (s fotografy ze studia Flusser).
K úpravám bytu jsme byli přizvání opravdu 5 minut po dvanácté, kde na velké úpravy již nebyl čas ani chuť a tak jsme museli naše kreativní uvažování zacílit trochu jiným směrem. Byt nás opravdu ohromil, nejen svou vzdušností a prostorností ale také lokací. Všechny okna obytného prostoru směřují na perly pražské architektury napříč časem. Jeden výhled na Tančící dům, druhý na Emauzy a mezitím šum Vltavy, který dává bytu osobité kouzlo a grácii. Tento pocit elegance nám nicméně v bytě velmi scházel a rozhodli jsme se ho jednoduchými prvky doplnit. Nejvíc nám leželi na srdci nově navržené nízké dveřní otvory do vedlejších pokojů a nevýrazný pocit v již zařízených koupelnách. Nadto vše byli obytný pokoj a budoucí kuchyně oddělené příčkou, kterou se nám jako jedinou podařilo v návrhu „odstranit“ a propojit tak hlavní obytný prostor v jeden vzdušný a velkorysý celek.
Pak přišlo na řadu hledání „konceptu“ abychom vtiskli bytu osobitost a navázali na nějakou historizující linku. Tou se nakonec stali nástěnné latě = linky, které jednak imitovali kazetování dveří, podokenních obkladů a zároveň nám pomohli odpoutat pozornost od různých výšek dveří, překladů a napraží. Tyto nástěnné linky se promítají v celém bytě. Dlouhým prázdným stěnám dodávají dynamiku, v koupelnách jsme díky nim propojili stěny, které byli díky spodnímu obkladu rozříznuté na dva světy.
Ačkoliv měl byt sloužit pro majitele a jeho tátu jako útočiště při častých návštěvách v Praze, nechtěli do vestavného zařízení dávat mnoho financí. Intenzivně jsme hledali způsob, jak oživit laminové skříně a propojit je s duchem místa. Měděnými doplňky jako madla, dřezová baterie či lustry jsme rozbili béžovou „jednolitost“, což byla hlavní barevná preference majitelů. Postele, koberce a pár solitérů jsme ještě do bytu navrhli dle našeho cítění, hlavní volně stojící prvky jako stůl a sofa si již majitelé vybírali s ohledem na známé italské značky.