kategorie:
Interiér roku Somfy (coworkingová centra a kanceláře)
Ing. arch. Simona Honsková a Ing. arch. Akkenzhe Ubaidulla, CBRE s.r.o., www.cbre.cz
fotograf:
Miloš Beníšek
PRAŽSKÉ KANCELÁŘE CBRE
Rekonstrukce stávajících prostor společnosti měla za cíl zmodernizovat pracovní prostředí dle aktuálních potřeb a trendů a upravit design tak, aby odpovídal chystanému rebrandingu společnosti. V interiéru dominují jemně světlé odstíny v kombinaci s těmi zemitějšími.
V první polovině roku 2020 jsme stáli před rozhodnutím, zda se přestěhovat anebo zůstat v současných prostorech a ty upravit. Do řešení celé situace také významně vstoupila pandemie, která zásadně proměnila dosavadní roli a funkci kanceláří. Provedli jsme interní průzkum, ze kterého zvítězila varianta zůstat a stávající prostory zrekonstruovat. Úprava prostor měla dva hlavní cíle: 1) reflektovat aktuální potřeby a trendy v rámci pracovního prostředí a 2) současně design navrhnout tak, aby korespondoval s chystaným globálním rebrandingem společnosti. Analýza situace, návrh designu a realizační fáze se poté odehrály ve druhém a třetím čtvrtletí minulého roku a na sklonku léta na kolegy čekalo překvapení v podobě dokončené rekonstrukce.
HYBRIDNÍ ZPŮSOB PRÁCE JAKO HYBATEL PROMĚNY KANCELÁŘÍ
Pandemie způsobila, že se i do našeho každodenního pracovního fungování zásadně vepsal tzv. hybridního model práce, tedy kombinace práce z kanceláře a na dálku. Uspořádání kanceláře a design interiéru zrcadlí dvě základní potřeby, které analýza odhalila: větší a variabilnější prostor pro spolupráci a setkávání se (coworking zóna) a v kontrastu s tím tiché místo pro samostatnou a soustředěnou práci (library). V rámci coworkingu mohou kolegové využít variabilní možnosti sezení pro různé typy setkání. Dominuje mu jednak velký dubový stůl pro formálnější typ meetingů a pro neformální setkání atypická zaoblená světlá sedací souprava od značky Vitra. Místnost zvaná Library je protipólem zóně určené pro spolupráci. Slouží výhradně pro individuální práci. Jsou v ní zakázány telefonáty i hlučné konverzace. Pokud je třeba zapříst rozhovor, místnost nabízí dvě tzv. „silent budky“, případně je zde útulné zákoutí s pohodlnými křesílky, které lákají k posezení a probrání všeho potřebného. Library také slouží jako místnost pro konání větších jednání či menších eventů.
PŘÍRODNÍ BARVY A MATERIÁLY HRAJÍ V INTERIÉRU PRIM
Základem při návrhu interiéru bylo vytvořit takové prostředí, ve kterém se všichni budou cítit příjemně a uvolněně. Byly použity jemné světlé odstíny v kontrastu s těmi zemitějšími, ale barevnost byla volena tak, aby nerušila pozornost, ale naopak, aby v lidech podporovala kreativitu, klid a navozovala útulnou a bezpečnou atmosféru. Dalším zásadním prvkem v interiéru je dřevo, které celý interiér příjemně zatepluje. Volba nábytku, jeho rozmístění, ergonomie, použité materiály i barvy navozují příjemnou uvolněnou náladu podporující kreativní nápady a myšlenky. S ohledem na proměnlivost využití Library je možné nábytek libovolně variovat dle potřeba a povahy události. Místnost je také vybavena nejlepší audiovizuální technikou – stropní mikrofony, zabudované kamery, LCD obrazovky, kamera pro hybridní akce apod.
UDRŽITELNOST JAKO JEDEN Z CÍLŮ PŘESTAVBY
Udržitelnost byla v celém projektu zásadní. Protože víme, že výstavba a provoz nemovitostí přispívají přibližně ke 40 % celosvětových emisím skleníkových plynů, nemohli jsme tuto otázku přehlédnout. Naše služby vycházejí z konceptu ESG, tedy sociálně a ekologicky odpovědného řízení firem. V rámci naší přestavby jsme se soustředili na tyto tři kategorie: Energie a světlo, Vzduch a prostředí a Ergonomie a pohodlí v kanceláři.