kategorie:
Interiér roku Somfy
Ján Antal a Martin Stára, STUDIO PERSPEKTIV, s.r.o., www.perspektiv.cz a PENTA REAL ESTATE s.r.o., www.pentarealestate.com
fotograf:
Mojmír Bureš
BASE4WORK, PRAHA
Nové coworkingové kanceláře BASE jsou situované v pěti patrech nedávno dokončené administrativní budovy Churchill I. Kromě klasických kanceláří a zasedacích či školících místností zde vznikla eventová zóna, Fix Desk a Hot Desk pracovní místa s krásným výhledem na Pražský hrad. Autoři do interiéru vybrali pouze ekologicky a dlouhodobě udržitelné materiály s dobrou životností.
Mezinárodní soutěž řešila výběr špičkového architektonického studia se zkušenostmi s workplace na řešení nadstandardní sítě coworkingových kanceláří s názvem BASE Vítěz? Studio Perspektiv, které svým řešením nejlépe naplnilo naší představu. Za samotným návrhem pak stojí architekti Ján Antal a Martin Stára.
Velikost interiéru
Nové coworkingové kanceláře BASE jsou situované v nedávno dokončené administrativní budově Churchill I na Praze 2 a rozkládají se na celkově ploše 1 911 m2 v prvních pěti patrech budovy. Najdete zde nejen klasické kanceláře, ale také zasedací a školící místnosti, Fix Desk a Hot Desk pracovní místa nebo eventovou zónu, která se pyšní krásnými výhledy na Pražský hrad a Staré Město.
Zvláštní okolnosti a specifika stavby/rekonstrukce
Studio Perspektiv projekt nejen navrhlo, ale zastali i roli projektantů a zpracovatele realizační dokumentace. A protože projekt běžel ve velmi rychlém tempu – od návrhu do realizace uběhlo jen osm měsíců, vytvořilo studio Perspektiv v rekordním čase informační model budovy (BIM), tedy digitální 3D model, který umožnil efektivně koordinovat projekt v reálném čase, mít přehled o všech probíhajících pracích a postupu ostatních odborníků. Spoustu věcí bylo řešeno až za chodu a musela být rychle zvolena vhodná řešení, což bylo velmi náročné. Díky digitalizaci projektu se ale všechno podařilo včas dotáhnout a úspěšně si vzájemně prezentovat každý aspekt návrhu.
Použité materiály
Udržitelnost vnímáme jako podmínku kvalitní architektury. Proto jsme se rozhodli použít recyklované a přírodní materiály, které mají nízkou uhlíkovou stopu. Vybrali jsme pouze ekologicky a dlouhodobě udržitelné materiály s dlouhou životností a také prémiové materiály, které budou postupně získávat přirozenou patinu a neztratí na půvabu. V přízemí najdete například velkoformátovou dlažbu, v jiných částech coworku zase dubovou podlahu a přírodní linoleem. V komunitních kuchyňkách byly použity barevné keramické obklady s kontrastními dřevěnými spárovkami, v zasedacích místnostech např. odolné profilované sklo. „Jde o kvalitní materiály, které mají dlouhou životnost, a proto se nemusí tak často obnovovat. Nechceme, aby naše projekty generovaly zbytečný odpad,“ vysvětlují architekti Ján Antal a Martin Stára ze studia Perspektiv.
Inovativní řešení/postupy
Základem coworkingového centra BASE je kvalitní zpracování komunitních zón, které podněcují výměnu nápadů nebo příjemná setkání. Studio Perspektiv se inspirovalo architekturou tržnic a interakcemi, které na tržišti probíhají. Lidé tu nakupují, prodávají a hlavně sdílejí. Tuto myšlenku jsme přenesli do pracovního prostředí. Chtěli jsme vytvořit pomyslný‚“creative market”, kde budou lidé prodávat své myšlenky a obohacovat se nápady druhých. Zkrátka prostředí, které bude stimulovat kreativitu.
Zvláštnosti z pohledu autora interiéru
V mezinárodním výběrovém řízení mezi špičkovými týmy jsme vytvořili specifickou butikovou atmosféru, která se u coworkingových kanceláří jen tak nevidí. Tím chceme nastínit především to, že se nesnažíme o masovou expanzi, nýbrž dbáme na detail. Klasický pult, který bývá pro recepce typický, byl nahrazen nábytkovou stěnou a dřevěným ostrůvkem. Řešení připomíná hotelovou halu. Interiéry se Perspektiv snaží vytvářet vždy unikátně s důrazem na detail, kvalitní materiály a vysoké nároky na vybavení a designový nábytek.