kategorie:
Veřejný interiér I
Barbora Škorpilová, STUDIO MIMOLIMIT, www.mimolimit.cz a GRAND HOTEL HRADEC s.r.o., www.grandhotelhradec.cz
GRAND HOTEL HRADEC
Horský hotel je tvořen prostorovou kompozicí kvádrů na široké podstavě navazující na terén, kde se nacházejí pokoje. V horizontální podstavě se pak nacházejí všechny obslužné části hotelu jako je restaurace, konferenční místnosti, spa a vnitřní parkoviště. Snahou autorů bylo vytvořit neotřelý a funkční interiér pomocí těchto elementů: sliveneckého mramoru, betonu, dubu. lnu, mobiliáře a osvětlení.
Návrh hotelu je tvořen prostorovou kompozicí hmot kvádrů, které leží na široké horizontální podstavě navazující na terén. V těchto kvádrech je umístěno 68 pokojů o celkové kapacitě 213 lůžek, v horizontální podstavě pak všechny obslužné části hotelu, restaurace, konferenční místnosti, spa a dvojúrovňové vnitřní parkoviště.
Materiálové řešení fasády vychází ze snahy použít přírodní materiály.
Podstava hotelu je obložena hrubými velkoformátovými bloky sliveneckého mramoru. Tyto tzv. „krajiny“ vznikají přirozeně při těžbě tohoto kamene v lomu Na Cikánce v Praze - Radotíně. Materiál, který se jinak používá i na štípané dlažební kostky pražské mozaiky, byl po dobu takřka dvou let sbírán a formátován.
Na ostatních plochách fasády jsou použity rastry modřínových prken ve dvou povrchových úpravách, šedostříbrný přírodní s předvětralou lazurou a opalovaný černý. Ostatní plochy fasády jsou tvořeny lakovanými plechy nebo jemnozrnnou stěrkovou omítkou.
Vstup do hotelu a navázání na parter je doplněn o kamenné plochy a velké oblé solitérní kameny z lulečské droby, která barevně koresponduje se slivencem.
Snahou Mimolimitu bylo vytvořit horský interiér pomocí následujících elementů:
Slivenecký mramor – kamenné krajiny, které prostoupily i do interiéru a jsou použity na stěně za recepcí i na recepci, tryskaný a pemrlovaný slivenec je použit na podlaze.
Beton –uplatňuje se pohledově na sloupech, překladech a přibližně jedné třetině stropu v restauraci, kde je v části postříbřen a jeho reflexe se používá při dosvětlení i dotvoření atmosféry prostor. Jemně se v něm zrcadlí na první pohled neviditelná červená barva, která je na svítidlech.
Dub – dubové fošny s krajinami, které částečně kryjí betonové sloupy. Vertikálně rytmizují a dosvětlují prostor. V menších šířkách se uplatňují v podhledech a v příčných řezech jsou použity jako obklad baru. Radiální dýha je použita na jídelních stolech a krajiny fošen jsou využity na soklové lišty.
Len – akustiku prostoru jsme se snažili ovlivnit podhledem ze lněných pruhů látek, které jsou přibližně na ploše jedné třetiny stropu v prostoru lobby a restaurace. Mezi látky jsou umístěny spoty, které se pohledově neuplatňují, ale společně s látkami vytváří odlehčenou kinetickou prosvícenou strukturu.
Mobiliář – sezení se odehrává ve dvou výškách 75 cm a 90 cm tak, aby se návštěvník vždy cítil v daném prostoru příjemně. V místech komunikací používáme vyšší výšky. Veškerý sedací nábytek byl vyroben atypicky. Pro hotel byla navržena i speciální kolekce svíček a keramické květináče, originální je i kamenný krb z lulečských valounků pro 33 svíček.
Osvětlení – světlem jsme se snažili tvarovat prostor a zdůraznit materiály. Nejsou uplatněna žádná objektová svítidla. (vnímáme světlo, ne svítidla)