LIVING FORUM 10. 4. 2018
Do třetice všeho dobrého: třetího ročníku soutěže Interiér roku 2017 se zúčastnil rekordní počet 178 projektů z České a Slovenské republiky, což je o 51 více než v předchozím ročníku. Ceny nejlepším byly předány večer 10. dubna 2018 již tradičně v Centru současného umění DOX na závěr jednodenního kongresu o bydlení, designu a architektuře LIVING FORUM, které mělo leitmotiv Soukromí, bezpečí a intimita. Svou přednáškou ho otevíral scénárista filmu Skleněný pokoj Andrew Shaw a poslední vystoupil světoznámý architekt Robert Konieczny. (PhDr. Alena Řezníčková, iDnes)
Soutěž Interiér roku, kterou (stejně jako Living Forum) organizuje Institut bytového designu pro české a slovenské architekty a bytové designéry, vybírá nejlepší interiéry ve čtyřech kategoriích: soukromý interiér novostavba a rekonstrukce, dále pak veřejný interiér I (restaurace, hotely a jiná ubytovací zařízení) a veřejný interiér II. (obchody, kanceláře, školy, školky, další veřejné prostory), opět novostavba a rekonstrukce. Udělena byla také Cena novinářů a Cena generálního partnera Velux.
Vítěze určila osmnáctičlenná mezinárodní odborná porota pod vedením profesora Jiřího Pelcla, vedle Čechů zde zasedla i slovenská a italská zástupkyně či dva architekti z Kromě architektů a interiérových designérů byli členy poroty i umělci z oblasti vizuální kultury, například filmová režisérka a producentka MgA. Hana Třeštíková, malíř a pedagog MgA. David Saudek či výtvarník Pasta Oner. To proto, aby výsledky zohledňovaly i využití barev, různých kreativních prvků a podobně.
Kvalita soutěžních projektů má stoupající tendenci, na tom se porota jednomyslně shodla. V letošním roce se poměrně výrazně prosadily ženy. Důvod? Možná mají blíž k řešení interiérů a dokážou se lépe vcítit do potřeb klientů. Právě ti totiž často rozhodují o konečném výsledku projektu.
O perfektní spolupráci s investorem hovořila na slavnostním večeru jak celková vítězka architektka Daniela Polubědovová, tak Lenka Míková (vítězka kategorie Soukromý interiér - rekonstrukce), ale třeba také architekt Jan Hora, který se svým studiem vyhrál v kategorii Veřejný interiér I. Je to poučení pro všechny investory: kvalitní interiér nezáleží jen na architektovi, ale také na vzájemné komunikaci mezi autorem a zadavatelem.
Vyplatí se také nespěchat. Projekty, pod nimiž je podepsaná Daniela Polubědovová nebo Lenka Míková, se připravovaly a realizovaly poměrně dlouho, pět či čtyři a půl roku. S výsledkem jsou však spokojeni všichni. A patrně také není náhodou, že většina oceněných projektů je postavena na individuálních návrzích a výrobě nejen nábytku, ale třeba i kování.
Například Daniela Polubědovová navrhla kliky, kování klíčových dírek či zábradlí jako hliníkové odlitky reálných větviček, listů či klacíků. „Investor se sám angažoval při jejich výrobě, byl nadšený. Z ocenění v soutěži bude mít možná větší radost než já.“