11.03.2024

DÁMSKÝ BUDOÁR, BRNO

Číst více

kategorie:
Soukromý interiér (nízkonákladové bydlení)

autor a přihlašovatel:

Hedvika Novotná, NOVODESIGN s.r.o., www.novodesign.cz

fotograf:
Daniel Urban a Martin Florian

DÁMSKÝ BUDOÁR, BRNO

V domě zasazeném do svahu v původně nebytovém prostoru vznikl dámský budoár pro příležitostné přespávání, když se paní majitelce zasteskne po víru velkoměsta. Prostor je navržen v moderním luxusním stylu s nádechem art deca a tím nádherně souzní s celým domem.

Majitelka si přála vytvořit prostor, kde by mohla přespávat, když přijede do velkoměsta a nemusela utrácet za hotel. Zároveň měl být tento původně nebytový prostor zařízen tak, aby se do něj mohla za pár let nastěhovat. Sama majitelka je minimalistka, nepotřebuje mnoho úložných prostor, přesto bylo potřeba s úložnými prostory počítat. Majitelka nechtěla, aby nově zařízený dámský budoár ležel mezitím ladem, proto mezi její požadavky patřilo i to, aby byl prostor uspořádaný nejen pro potřeby vlastního bydlení, ale zároveň tak, aby ho mohla zatím nabízet ke krátkodobým pronájmům. Domluvila se proto s designérkou, že jí dá volnou ruku, pokud jde o interiérové vychytávky a netradiční materiály. Šlo o to, aby byl využitý každý kout, a aby bylo navržené řešení nejen designové, ale plně funkční. Majitelka nechtěla televizi ani vanu. Chtěla mít WC v koupelně, aby se tím ušetřilo místo. V nově vzniklém prostoru zamýšlí bydlet sama a bude vařit pouze sporadicky, protože všude kolem je spousta kaváren a restaurací, nebylo tedy nutné řešit velkou varnou desku, ale stačila dvouplotýnková indukce. Designérka tedy stála před úkolem, aby navržená řešení byla nápaditá, aby dobře zvolila materiály a vkusně nakombinovala ostatní zařizovací předměty.


Nebytový prostor o výměře 30 m2 se nachází v řadovém funkcionalistickém činžovním domě ze 30. let minulého století. Dům je zasazený ve svahu a přístupný z obou uličních stran. Z jedné strany je prostor suterénní a z druhé je ve zvýšeném přízemí. Designérka se po domluvě s majitelkou rozhodla navrhnout tento prostor v moderním luxusním stylu s nádechem art deca, protože tento univerzální dekorativní styl byl v době, kdy se činžovní dům stavěl, hojně rozšířený.

Designérka se snažila na malý prostor umístit co nejvíce netradičního nábytkového kování, aby tím podtrhla harmonické užívání dámského budoáru. Prostor je z části koncipován jako chytrá domácnost, takže LED pásky v podhledu nebo závěsy lze ovládat jak dálkovým ovladačem, tak i přes mobilní aplikaci. Majitelka si chválí zejména elektrické ovládání závěsů. A nadšená je i z ostatních inovativních řešení, jako je například vyjížděcí bar z komody, sklopné police v horních korpusech kuchyňské linky, zasunovací dřezová baterie do kuchyňské linky, skrytý úložný prostor za linkou, kde si může ukrýt saponáty, krájecí prkénka, slánku, pepřenku a ostatní. V kuchyni je i bezdotykové otvírání odpadkového koše, vysavač zabudovaný v soklové liště u kuchyňské linky, žehlicí prkno schované v šuplíku v kuchyňské části. V ostatních skříních pak lze nalézt i trezor, schůdky schované v šuplíku, otvírání skříní pomocí čipové karty. Stropní skříňky se otvírají tlačítkem, které je napojeno na servopohon výklopného kování. Na malý prostor se musela vejít samozřejmě i myčka, pračka, lednice a kompaktní multifunkční trouba 2v1. Nebylo potřeba řešit ukládání vysavače, ten je zabudován v soklové liště v kuchyňské lince, ani se nemusel hledat prostor na uložení žehlicího prkna, které je rozkládací a plně vestavné do jednoho z šuplíků. V pracovní desce, která je z béžového kompaktu s plně probarveným jádrem, je zabudovaná i bezdrátová nabíječka na telefon. V sádrokartonu je schované projekční plátno ovládané dálkově. Otvírání vstupních dveří je na unikátní kód, který se vyťuká do dotykové klávesnice elektronického zámku. Majitelka si všechny vymoženosti moderního a plně ergonomického bydlení pochvaluje.


Pokud jde o materiály, tak designérka jako hlavní materiál vybrala sklo, které našlo ve funkcionalistických stavbách té doby široké uplatnění. Společně s majitelkou vybraly speciální reliéfní drážkované sklo, které nechala designérka nalakovat a jsou z něj vyrobena nábytková dvířka. V čiré verzi se toto reliéfní sklo opakuje na prosklených dveřích vedoucích do koupelny a na nově postavené prosklené příčce, která odděluje koupelnu od okolního prostoru. Designérka chtěla dodržet tento reliéfní motiv i na ostatních zařizovacích prvcích, takže reliéf proužků se opakuje i na celoskleněném umyvadlu či na akrylátových designových závěsných svítidlech. Tmavá část nábytku je z MDF desek, na kterých je nalisovaný akrylát s protiotiskovou úpravou. Nábytek se tedy skvěle udržuje a nejsou na něm vidět otisky prstů.


Majitelka si pochvaluje i dva staré a zrekonstruované kousky nábytku, šuplíkovou komodu a anglickou telefonní lavičku z 50. let, které jí designérka obstarala z bazaru. V prostoru se vyjímá i velkoformátový mozaikový obraz od autorky interiéru.


Ve sprchovém koutu je na stěnách velkoformátový SPC panel Rocko a velkoformátové keramické reliéfní obklady o rozměru 60x160 cm. Rocko panely byly použity i místo klasických vnitřních parapetů.
Vzhledem k tomu, že designérka má velkou oblibu v tapetách, nechala pokrýt všechny stěny budoáru tapetami a tím se celý prostor ještě více zútulnil. Ve spacím koutě je dokonce černá tapeta i na stropě.
Na podlaze je položen vinyl s textilní podložkou. Vinyl je v roli, která má na šířku 4 metry, takže pokládka podlahy je téměř bezespárová a navíc je pochozí pocit velmi příjemný. Podlaha je teplá a měkká.


Téměř celý prostor budoáru se musel zvednout o několik centimetrů kvůli nevhodně umístěnému odpadu. Bylo nutné dodržet spád odpadních trubek z nově navrženého místa pro WC a sprchový kout, proto je téměř po celé ploše prostoru postavené pódium. Designérka také navrhla sjednotit a snížit strop pomocí sádrokartonového podhledu, protože byl rozdělený nosníky, které malý prostor zbytečně opticky rozdělovaly. Sádrokartonem bylo zakryto i potrubí u stropu a díky tomu vznikly dva kastlíky, které jsou podsvícené LED pásky a v jednom z nich je ukryté projekční plátno.
V současnosti majitelka v prostoru přespává jen sporadicky a plně ho nevyužívá. Zatím slouží dámský budoár jako designové studio a jako prostor ke krátkodobým pronájmům.


Celý prostor a vychytávky ukryté ve skříních je možno vidět v tomto videu: www.rebrand.ly/video102

Číst více

Partneři

OFICIÁLNÍ VŮZ

GENERÁLNÍ PARTNER

PARTNER KATEGORIE

HLAVNÍ PARTNEŘI

OFICIÁLNÍ SPONZOR ČASOMÍRY

PARTNER MÓDNI PŘEHLÍDKY

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO ČR

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI PRO SR

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše