kategorie:
Interiér roku Somfy (coworkingová centra a kanceláře)
Ing. arch. Aneta Coufalová, CBRE s.r.o., www.www.cbre.cz a MTMCO, s.r.o., www.mtmco.cz
fotograf:
Aleš Jungmann
AV MEDIA SYSTEMS, PRAHA
Cílem konceptu interiéru bylo vytvořit příjemné pracovní prostředí reflektující moderní potřeby a přání zaměstnanců. Nové uspořádání umí rychle reagovat na neustále se měnící způsoby práce. Rekonstrukcí a zastřešením recepce vznikl tzv. experience hub.
Vytvořili jsme pracovní prostory, které reagují na aktuální potřeby, požadavky a přání lidí. Prostory, ve kterých se lidé cítí dobře, využívají v maximální možné míře své dovedností a rádi se do nich vracejí.
Hledali jsme nejlepší řešení, jak se v novém prostředí neformálně potkávat, učit se, soustředit, otevřeně komunikovat, spolupracovat, spolutvořit a kreativně přemýšlet i se vzdálenými kolegy a účastníky. Hlavním výzvou bylo zkombinovat a přirozenou cestou zprostředkovat rozdílné způsoby práce (fixní, flexibilní, agilní, hybridní… s odkazem na konkrétní pracovní činnosti či scénáře práce).
Projekt byl rozdělen na dvě etapy. První etapa o přibližné rozloze 550 m2 se zaměřila na návrh experience hubu a rekonstrukci recepce.
K vytvoření společných prostor ve formě experience hubu napomohlo zastropení stávajícího atria nad recepcí. Vznikl jednotný prostor propojený schodištěm, který je přístupný zaměstnancům a veřejnosti. Recepce a experience hub plní roli inspirativního prostředí a je pomyslnou křižovatkou moderních audio vizuálních technologií, akustických prvků, ale i dalších navazujících řešení, která souvisí s celkovým návrhem pracovních prostor budoucnosti, kterými se investor současně věnuje.
Místnosti různých velikostí pro setkávání týmů a cross týmů nejen v hybridním režimu, ale i další prostory jako je recepce, experience hub, kuchyně, neformální zóny, knihovna a open space jsou vybaveny rozličnými materiály, zejména dřevem, kovovou či betonovou stěrkou, perforovanými modifikovanými deskami a vinylem.
Dominantou neformálních prostor je nábytkově řešený strom s barem a ojedinělým osvětlením, který do interiéru vnáší prvek firemního DNA, kterým je týmové zapojení, propojitelnost lidí a neformální komunita zaměstnanců. Místo plní úlohu pro náhodná potkávání, sociální osobní interakce, soustředěnou práci či relax s hrnkem kávy v ruce. Součástí je i knihovna, která nabízí možnost posezení.
Prostor se stromem je propojený s tzv. spojovacími krčky, ve kterých jsou umístěné zobrazovače s bio-filními či emotivní vizuálními příběhy.
Rozložení pracovních míst bylo navrženo pomoci strategie workplace, která redefinovala počty a umístění pracovních stolů, místností k setkávání a vytvořila zázemí pro soustředěnou a nerušenou práci.