kategorie:
Interiér roku Somfy
Ing. František Lebeda a Ing. arch. Lucie Lebedová, DOTEGG ARCHITEKTIs.r.o., www.dotegg-architelti.cz, spolupráce Jan Moudřík a ALZA.CZ a.s., www.alza.cz
fotograf:
Jiří Šebek
CENTRÁLA ALZA.CZ
Novou podobu bývalé pekárny z osmdesátých let navrhli autoři tak, aby vznikly moderní kanceláře odrážející firemní styl práce a nabízející řešení, které bude flexibilní a dlouhodobě udržitelné i při dalším růstu firmy. Vestavěná patra kombinují konstrukční techniky, zvětšují plochu a oživují interiér.
Zadáním bylo přetvořit prostor bývalé pekárny z 80. let v moderní kanceláře, které budou reflektovat budoucí styl práce, tedy důraz na spolupráci mezi týmy a kombinaci práce z domova a na pracovišti. Zároveň bylo třeba nalézt takové řešení, které bude dostatečně flexibilní a dlouhodobě udržitelné i při aktuálním dynamickém růstu firmy.
Prostor druhého patra, který byl určen k rekonstrukci, měl světlou výšku téměř 6 m. To se pak přímo nabízelo jej zvětšit o další úroveň, a vznikla tak vestavba pater, která zvětšila podlahovou plochu o dalších 2 500 m2. Tato patra jsou tvořena kombinací různých konstrukčních technik od prostých vestavěných plošin, přes polozavěšené ocelové konstrukce až po spřaženou ocelovo-betonovou desku v délce 70 m, která překonává bez podepření rozpon skoro 9 m. Kvůli této desce bylo nutné i staticky posílit některé nosné sloupy budovy.
Zvětšením plochy tak vzniklo mnoho dalších pracovních míst a aby bylo možné tento původní výrobní prostor, ve kterém se počítalo s několikanásobně menší kapacitou osob, používat jako kanceláře, bylo v první řadě potřeba zkapacitnit únikové cesty. Tedy vybudovat úplně nové únikové schodiště ve středu budovy. Stropy původní budovy tvoří překlady z 13metrových mostních nosníků o hmotnosti téměř 10 tun. Proto nebylo možné vytvořit schodištní šachtu vyřezáním jejich částí, ale bylo nutné poměrně delikátně postupně vyjmout celou sestavu nosníků od střechy až po přízemí pomocí jeřábu o nosnosti 500 t. A to celé za plnohodnotného chodu budovy. Pro samonosné schodiště, řešené jako monolitická konstrukce za využití prvků ztraceného bednění byly až do šesti metrů pod úrovní terénu vybudovány nové základy, a dokonce vznikla i příprava pro případnou budoucí instalaci páternosteru.
Budování schodiště umožnilo před zakrytím šachty umístit střechou pomocí jeřábu do druhého patra dodávku Saviem z roku 1961. Ta se díky desítkám hodin volného času dvou šikovných zaměstnanců Alzy, které věnovali jejímu restaurování, mohla proměnit v ústřední dominantu vstupního prostoru kanceláří a stát se jednou z 27 nových jednacích místností, které nový prostor zaměstnancům poskytuje. Každá z těchto zasedaček je zařízená v jiném stylu. Zkušenosti firmy totiž ukázaly, že ač jsou stylově jednotné zasedací místnosti efektní, toto řešení usnadňuje zaměstnancům orientaci a zapamatování jejich polohy. Kromě již zmíněné dodávky je tak k dispozici například kino vybavené přečalouněnými sedačkami z letadla Boeing, knihovna nebo japonský zen.
Firma počítá s tím, že už nejspíš napořád bude k práci přistupovat jinak, pracoviště kombinovat a kanceláře budou využívány spíše pro kreativní schůzky a jednání. Důraz se proto kladl na vytvoření různorodých prostor umožňujících spolupráci, a to nejen jednacích místností, ale i sdílených pracovních míst v duchu coworkingu. Ta jsou umístěná v tzv. Greenspace, kde dostatek denního světla umožnil umístění velkého množství živých rostlin.
Ústřední prostor lemují dvě dřevěná schodiště. Ta mohou sloužit i jako stupňovité sezení pro setkávání větších skupin zaměstnanců a hromadné prezentace. Srdcem však je kavárna poskytující prostor pro neformální schůzky. Díky připravenému zázemí zde bude možné poskytovat i širší nabídku studeného a teplého občerstvení. Inteligentní osvětlení (celé patro využívá k řízení principy chytré domácnosti) umožňuje i zde umístit dostatek živých rostlin a zároveň jemně regulovat intenzitu osvětlení na každém pracovišti.