kategorie:
Interiér roku Somfy
Ing. arch. Lucie Kecová a Ing. arch. Martin Židek, CAPEXUS, www.capexus.cz
fotograf:
Alexander Dobrovodský
MSC, PRAHA
Novým kancelářím jednoho z největších námořních přepravců na světě vévodí surový beton, dřevo, rostliny a lodní kontejner. Vše v osmém patře kancelářské budovy, kam bylo nutné umístit skutečný lodní kontejner. Ten slouží jako místo pro schůzky a odpočinek. Z materiálů architekti využili především březovou překližku, beton a sklo.
Česká pobočka firmy MSC, jednoho z největších námořních přepravců na světě, se přestěhovala do nových kanceláří na pražském Smíchově. Novým kancelářím pro téměř 100 lidí vévodí surový beton, dřevo, rostliny a lodní kontejner. Dostat jej přitom až do osmého patra byl oříšek. Kontejner se nejprve musel rozřezat a v kancelářích opět svařit do původní podoby.
V původních kancelářích firmě chyběl prostor, kde by se mohli zaměstnanci setkávat. Architekti ze společnosti CAPEXUS proto navrhli odpočinkovou zónu s kuchyňkou včetně neformálního sezení.
CAPEXUS vytvořil pracovní zázemí v souladu s identitou firmy MSC: recepci a přilehlému prostoru pro hosty kraluje velký model trajektu. Do kanceláří se také podařilo umístit lodní kontejner. Ten slouží jako místo pro setkávání a odpočinek. Navíc má vlastní rezervační systém, který se může snadno změnit v plnohodnotnou zasedací místnost.
„Dostat přepravní kontejner do osmého patra nebyl zrovna snadný úkol. Jde ale o tak hravý, a především autentický prvek interiéru, že jsme mu nemohli odolat. Kontejner se nejdříve musel rozřezat, a pak na místě svařit do původní podoby. Následně se vybavil skleněnou příčkou a truhlářskými prvky,“ říká Martin Židek, architekt společnosti CAPEXUS.
Z materiálů architekti využili především březovou překližku, beton a kopilit (silné sklo, které je průsvitné, ale neprůhledné). Březovou překližku použili architekti na lamelový obklad stěn jádra objektu a velmi netypicky i na rámy skleněných příček od firmy Verti. Navíc je použit i na dveřích a atypickém nábytku.
V budově Green Point, kterou vlastní Alessandro Pasquale, majitel Karlovarských minerálních vod, je beton jedním z hlavních materiálových pilířů designu, proto jsou sloupy konstrukce ponechány bez výrazných úprav. V chodbě po celém obvodu patra je pak otevřený strop, kde betonová konstrukce prosvítá.
Výsledkem je kompaktní prostor schopný dlouhodobě plnit požadavky všech členů týmu MSC. Kanceláře MSC jsou důkazem, že i zcela prázdný prostor lze proměnit ve funkční a pokrokové kanceláře během velmi krátké doby. Realizace projektu trvala pouze tři měsíce.